E-ticaret Şirketleri İçin Online Reklamlara Başlama Rehberi

Uzun bir çalışma süresi sonunda markanızı ve online mağazanızı yarattınız. Yorulduğunuzu biliyoruz. Şimdi satışlara başlamanız ve büyümeniz gerekiyor.


Satışlarınızı nasıl artıracaksınız?

Bu aşamada ürünlerinizi ve hedef kitlenizi çok iyi tanıyan ve ihtiyaçlarınızı doğru tespit edecek bir Google & Facebook ajansına ihtiyacınız olacak.

E-ticaret siteleri yapıları gereği dinamik bir yapıya sahiptir ve çok yoğun çalışılması gereken raporlar ve datalar sunar. Bu dataları doğru okuyacak ve gerekli stratejiyi doğru anda uygulayabilecek bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. Ya hesabınızı yönetmesi için birden fazla kişiyi istihdam etmeli veya bir ajansla çalışmalısınız.

En ucuz ve en uygun yöntem e-ticaret alanında uzmanlaşmış bir ajansla çalışmanız sizin için en risksiz ve doğru seçim olacaktır.

En ucuz ve en uygun yöntem e-ticaret alanında uzmanlaşmış bir ajansla çalışmanız sizin için en risksiz ve doğru seçim olacaktır.

Google Shopping Ads

Reklamlar size ne kazandırır, doğru mecrayı nasıl seçmelisiniz?

E-ticaret satışları reklam ve sosyal medya kullanım sıklığınıza bağlı olarak neredeyse – doğru orantılı – değişir. E-ticaret yapıyorsanız dijital reklam yapmak zorundasınız.

Tüm mecraların size kazandıracağı müşteri oranı farklıdır. Bazı mecralara çok uygun bir ürününüz varken bazı mecralarda hiç geri dönüşüm almayacak bir ürün de satıyor olabilirsiniz. Bu nedenle mecraların seçiminde ajansınızın size bir strateji sunmasını beklemelisiniz.

Örneğin: moda ile alakalı; ayakkabı, çanta, kıyafet, bebek ürünleri, fitness malzemeleri gibi ürünler satıyorsanız hem Google hem de Facebook reklamlarına bütçe ayırmanız mantıklı olacaktır.

Eğer sadece yapı malzemeleri satan bir web siteniz varsa sadece Google Reklamlarına bütçe ayırmanız yeterli olacaktır. Bu alanların satışı sadece sizi arayan kişilere ulaştığınızda mümkündür ve Facebook’ a yatırım yapmanız genelde hiç bir dönüşüm yaratmaz.

Ürün içeriğinizin doğru olması, doğru ürün adı verilmesi Google Shopping reklamları için çok öenmlidir. Çünkü reklamlarınızın performansını belirleyen ana unsur bunlardır.

Google Shopping Ads

Dijital Reklam Mecraları

E-commerce markaları için en önemli mecra Google reklamlarıdır. Google reklamları e-ticaret müşterileri için tüm dataları bir araya getirdiğimizde inanılmaz detaylar ve yüksek geri dönüşüm sunar.

 • Google Merchant Center: Bu Google ürünü e-ticaret sitenizdeki ürünleri Google Shopping için hazırlayan bir sistemdir. Fiyatlar, ürün çeşitleri, stok miktarları gibi ürünleri doğrudan web sitenizden okuyabilir yada excel gibi listelerden yükleyebilir.

 • Google Shopping: Google AdWords ürününün bir parçasıdr. Google Merchant Center ile birlikte kullanılır. Google Alışveriş reklamları özel bir reklam alanıdır. Özellikle e-commerce şirketleri için mutlaka kullanılması gereken reklam modelidir. Özel olmasının sebebi ürün fotoğrafı, fiyatı, promosyon mesajı ve mağaza isimlerinin aynı anda, her ürün için farklı reklamlar açmadan kullanılabiliyor olmasıdır. Google Alışveriş Reklamları Google arama sonuçlarında “alışveriş” sekmesinde görüntülenir. Bu alanlar çok prestijli ve avantajlıdır. Bu dijital reklam çeşidinin geri dönüşüm oranı diğer tüm dijital reklamlara göre 6 kat fazladır. Google Alışveriş Reklamları, Google tarafından diğer tüm reklam çeşitleri gibi fiyatlandırılır. Bu fiyatlandırma ziyaretçi başına ücretlendirilir. Bu reklam çeşidinin yeni olması ve uzmanlık gerektirdiğinden yatırım getirisi daha fazladır. Örneğin “Kadın Ayakkabısı” satan bir e-commerce şirketisiniz ve sattığınız ayakkabı çeşitlerinin Google aramalarında göre listelenmesini istiyorsunuz. İşte Google Shopping reklamları bu konuda tüm ihtiyacınıza cevap verecek şekilde çalışır. Müşterileriniz “women shoes” veya “stiletto” gibi yaptığı aramalarda urununuz resmi ve fiyatıyla beraber sağ bölümdeki reklam alanında gösterilir. Bu reklam çeşidinin bir e-commerce web sitesiyle entegreli çalışması gerekir ve uzmanlık isteyen teknik gereksinimleri vardır. Digizoom “shopping reklamlar” konusunda uzman Google partneridir. Bizimle çalışırken teknik detaylar konusunda endişelenmeniz gerekmez.

 • Google Search: Search Kampanyası olmazsa olmaz kuraldır. Neden? Çünkü müşteriniz işe her zaman Google’da search ederek başlar. Arama yaparken kullandığı kelimeler bizim kilit kelimelerimizdir. Ne aradığında bizi bulmalı veya ne aradığında bizi bulmamalı konusu çok detaylı bir konu olmakla birlikte, kısaca örneklendireceğiz. Diyelim ki; Sadece Koşu Ayakkabısı satıyorsunuz. Müşteriniz eğer koşu ayakkabısı almak istiyorsa rahat koşu ayakkabısı – spor ayakkabı gibi aramalar yapacak ve karşısına çıkan sonuçları değerlendirecektir. Eğer Tenis ayakkabısı arayan kişiye sizin reklamınız gösterilirse ve tıklama alırsa. Sizin paranız boşa gidecektir. Çünkü siz tenis ayakkabısı değil – koşu ayakkabısı satıyorsunuz. Search reklamlarında kampanyaların oluşturulması, reklam metinleri, kelimeler ve negatif kelimeler detaylı çalışılmalıdır.

 • Google Display Network: Display yani görsel reklamlar Google’ın en ucuz tıklama maliyetine sahip alanıdır. Burada amaç MARKA BİLİNİRLİĞİ oluşturmaktır. Conversion düşüktür ama hedef kitleniz girdiği her sitede sizi görür, re-marketing yapılabilir ve trafik artar. Ajans bu alanda kullanılacak bannerları tasarlar, hedeflemeyi yapar, re-marketing kampanyasını kurar. Örnek: Online “Kedi & Köpek Mamaları ve Aksesuarları” satıyorsunuz. Dikkat çekici GDN bannerlarınız hazırlandıktan sonra ajansınız bu reklamı kimlerin görmesi gerektiğine karar vermelidir. Bu reklamı herkesin görmesine ihtiyacımız olmadığı gibi sadece kedi-köpek sahiplerini hedeflemek yeterli olacaktır. Bu hedeflemenin kolay bir yolu var mı? Hayır, konu ile alakalı tüm web sitelerini, forumları, blogları tespit edip, hedefleme ayarlarını buna göre yapmalısınız.

 • E-Ticaret Siteniz Burada Buyur

  E-Ticaret Siteniz Burada Büyür

  E-Ticaret Siteniz Burada Büyür

  E-Ticaret Siteniz Burada Büyür

  Markalar Burada Büyür

  Markalar Burada Büyür

  Yurtdışı Reklamlarınız İçin Digizoom

  Yurtdışı Reklamlarınız İçin Digizoom


 • Youtube Video & Youtube Shopping: Youtube artık parlayan bir yıldız. Günde milyonlarca kişi videoları izliyor ve video reklamların hatırlanma oranı çok yüksek. Eğer sürekli Youtube reklamı yapabilecek bir bütçeniz yoksa yeni sezon lansmanı yaparken mutlaka kullanmanızı öneririz. Veya sadece belli blogger videolarını hedeflemekte mümkün.

 • Google Tag Manager: Bu hem ürün bazında satış takibi hem de ürün bazında yeniden pazarlama şansı veren, AdWords ve Analytics ürünlerini tek bir merkezde toplayan bir çözümdür.

 • Google Analytics: Hem ziyaretçileri hem de onların satınalma davranışlarını ölçümlemek için vazgeçilmez bir ürün de Google Analytics E-Commerce kurulumudur.

 • 2. Facebook & Instagram: a. Facebook ve Instagram reklamları özellikle görsel etkileşimi yüksek reklamlarda efektif çalışır. b. Kadınların en fazla vakit geçirdiği platform, Instagram. Instagram’a bayılıyoruz, kim kimi beğenmiş, kim nerede gezmiş. Meraktan göz atmadan uyumuyoruz. Ancak Instagram sadece bundan mı ibaret? Elbette değil. Yeni teknik geliştirmelerle artık aradığınız hedef kitleye daha kolay ulaşabileceğiniz bir platform. Eğer ruj, ev dekoru, aksesuar, çanta, bebek ürünü, yoga kıyafeti vs vs gibi ürünler satıyorsanız Instagram sizin için en önemli mecra. c. Eğer internetten boya, torna vida, matkap gibi şeyler satıyorsanız yeriniz Facebook veya Instagram değil. Tüm paranızı Google’da ve Youtube Videolarda kullanmalısınız.

 • Google Analytics: Hem ziyaretçileri hem de onların satınalma davranışlarını ölçümlemek için vazgeçilmez bir ürün de Google Analytics E-Commerce kurulumudur.

Google Analytics İle Ölçme ve Değerlendirme

E-ticarette en önemli konu reklamların doğru yerde, doğru şekilde açılması, 2. En önemli konu ise dataları doğru aktarmak ve okumaktır. Anlamlandırdığımız bu datalar bize her yeni günde atılması gereken marketing adımlarını gösterir.

Her e-ticaret işletmesi satış verilerini web üretim veritabanına kaydeder. Ancak bu veri clickstream verisini içermez. Her türlü analitik metriğinizi satış veriniz ile ilişkilendirmek istiyorsanız, satış verinizi Google analitik kodları aracılığı ile toplamalısınız. Bu sayede benzersiz raporlar üretebilirsiniz.

Bu aşamada sizin bu dataları almanız ve doğru şekilde gruplandırıp okumanız ve stratejinizi buna göre ayarlamanız mümkün değildir. Google analitik uzmanlığı olan bir ajansa kendinizi teslim etmelisiniz.

Google tanımlayabildiği ve ölçmesini istediğimiz her bilgiyi toplar ve data olarak bize sunar. Kullanıcının Makrodan – mikroya kadar her bir adımı data olarak toplanır.

Örneğin:

 • Siteme kaç kişi gelmiş?
 • Hangi reklamdan gelmiş?
 • 3. Kaç kişi satın almış?
 • 4. Satın almayan kaç kişi sepetine ürün eklemiş?
 • 5. Sitemde kaç sn / dk vakit geçirmiş?
 • 6. En çok hangi ürüne bakılmış?
 • 7. En çok hangi ürünüm satılmış?
 • 8. En çok hangi gün, hangi saatlerde satın alma olmuş?
 • 9. Siteye hangi kanallardan gelinmiş?
 • 10. Yaş gurubu
 • 11. Alışkanlıkları
 • 12. Bekar mı evlimi, kadın mı erkek mi?
 • Google kampanyalarım mı başarılı, Facebook mu?
ROAS

ECommerce Reklamlar için Bilgi ve Başvuru Formu

Öncelikle, eğer görmediyseniz Sorular ve Cevaplarla E-İhracat sayfamıza göz atmanızı öneririz.

Size elimizden geldiğince hızlı ve detaylı bilgi vermeyi çok isteriz. Sizde mesajınızda ne yapmak istediğinizi, nerelerde yapmak istediğinizi, varsa web sitenizi, şu an reklam çalışması yapıp yapmadığınız gibi detayları lütfen yazınız. Eğer web siteniz yoksa ürün ya da hizmetinizi, nerede yaptığınızı belirtiniz.

Google Shopping

Google Teknolojileri

Social Media Ads

Sosyal Medya Teknolojileri

Sosyal medyada mı satmak istiyorsunuz? Digizoom'un sosyal medya e-commerce çözümlerine hemen göz atın.

Doğru Strateji İçin Doğru Ölçümleme

Google Data Studio ile Raporlama

Eğer reklamlarınız etkinliğini iyice takip edip ölçemiyorsanız ve aldığınız kararlar, yürüttüğünüz optimizasyon çalışmaları buna göre yapılmıyorsa karanlıkta yol alıyorsunuz demektir. Bu hem maliyetleri artırıcı hem de markaya zarar verici bir işlemdir.

Google Data Studio Raporlama

Mobile Apps

Hangi Ülkede Ne Yapmak Gerekir?

Her ülkenin bir tüketim ve servis – hizmet alma alışkanlığı vardır. Ayni şekilde her dilin de bir ifade bicimi vardır. Her ülkenin ihtiyaçları ve oranları farklıdır. Bunların çok detaylı analizleri için Digizoom ile irtibata geçebilirsiniz.

Ülkeler Raporu