E-İhracatın Temel Bileşenleri

E-İhracata Nereden Başlayacaksınız?

Herşeyden önce bilmeniz gereken e-ihracatta başarının kuralları Türkiye'de E-Ticarette başarının kurallarından biraz daha farklıdır ve daha büyük bir planlama ve organizasyon gerektirir. Kazançlarıda o kadar yüksektir. Sistemi bir kez doğru ve etkin kurunca çok iyi çalışan, yüksek conversion getiren bir sistemdir.

E-İhracat döngüsü bazı önemli bileşenleri bir arada toplamayı ve birlikte çalıştırmayı gerektirir:

 • Öncelikle paket paket satılan E-İhracat çözümlerinden uzak durun, eihracat bir süreçtir, bir paket değildir.

 • E-İhracatta deneyimli bir danışmanlık ekibi. Digizoom Amsterdam'dadır, hem dil, hem deneyim ve hem de erişim olarak e-ihracatçının Avrupadaki gözüyüz.

 • Lokal dil ve kültür bilgisi. Digizoom ekibi 5 dili anadil, yanında bütün AB dillerinde hizmet verecek ekibi vardır.

 • İyi bir pazar araştırması. Avrupa ve Amerika'yı çok iyi biliyoruz. Oralardaki bazı rakipleriniz bizim zaten müşterilerimiz.

 • İyi bir rekabet analizi.

 • Sizi hedef ülkelerle kaynaştıracak hem sizin ve hem hedef müşterinin dilinden anlayan bir ajans.

 • Yerel ödeme sistemleri. Digizoom Mollie ile işbirliği sayesinde bütün AB yerel ödeme sistemlerini size sunar, böylece kredi kartı yada PayPal ile %25'e ulaşırken bizimle %100'e ulaşırsınız.

 • Etkin bir websitesi, mümkünse hedef ülkenin ana dilinde. Digizoom Shopify platformu ile size e-ticaret altyapısı sunar.

 • Güven artırıcı Trust Label'lar. Digizoom size TrustPilot çözümleri ile güven yani satış artırıcı çözümler sunar.

 • Kişiye göre özelleştirip email gönderecek bir sadakat sistemi. Never spam.

 • Yerel pazaryerlerine ulaşım: Digizoom ile Amazon'da tüm Avrupa ve Amerika, Bol.com, Otto, FNAC, Zalando ile bütün yerel marketlere ulaşırsınız. Digizoom çözümü olan Fienzi ayrıca sizi Avrupa'ya ulaştırır.


Google Shopping Ads Fienzi Ads

Aramaları Satışa Dönüştürün

Yurtdışına Satış Yapan E-Ticaret Siteleri

E-Ticaret siteleri için digital marketing stratejisi belirlerken, özellikle hedef yurtdışı olduğunda en önemli kriterlerden birisi pazarınızı, maliyetinizi ve sevkıyat ağınızı oluşturmaktır. Sonrasında bu parametrelere uygun dijital marketing stratejisi gelmektedir. Yurtdışı pazarlar, bir çok ürün ve sektör için Türkiye için caziptir. Üstelik artan sevkıyat ağları müşterilere ücretsiz kargo seçeneğide sunduğu için operasyonel sorunlar gittikçe azalmaktadır. Digizoom, tecrübesi ve bulunduğu fiziksel konum itibariyle E-Ticaret sitelerinizin maksimum verim almasını sağlar.

Stratejiniz ne olursa olsun, özellikle dijital marketing altyapınızı kurduğunuzdan emin olunuz. Bir E-Ticaret sitesi için olmazsa olmaz marketing elemanları şunlardır:


Digizoom olarak, e-ticaret siteleri için biz her zaman ölçümlemeye önem verdiğimiz için mutlaka başlamadan kurulumlarını yaptığımız Google çözümleri vardır.

 • Google Merchant Center: Bu Google ürünü e-ticaret sitenizdeki ürünleri Google Shopping için hazırlayan bir sistemdir. Fiyatlar, ürün çeşitleri, stok miktarları gibi ürünleri doğrudan web sitenizden okuyabilir yada excel gibi listelerden yükleyebilir.
 • Google Shopping: Google AdWords ürününün bir parçasıdr. Google Merchant Center ile birlikte kullanılır.
 • Google Tag Manager: Bu hem ürün bazında satış takibi hem de ürün bazında yeniden pazarlama şansı veren, AdWords ve Analytics ürünlerini tek bir merkezde toplayan bir çözümdür.
 • Google Analytics: Hem ziyaretçileri hem de onların satınalma davranışlarını ölçümlemek için vazgeçilmez bir ürün de Google Analytics E-Commerce kurulumudur.
E-İhracat Nasıl Yapılır

Google dışında ayrıca aşağıdaki çözümleri birlikte kullanıyoruz:

 • Criteo: Bu Google ürünü e-ticaret sitenizdeki ürünleri Google Shopping için hazırlayan bir sistemdir. Fiyatlar, ürün çeşitleri, stok miktarları gibi ürünleri doğrudan web sitenizden okuyabilir yada excel gibi listelerden yükleyebilir.
 • TrustPilot: Google AdWords ürününün bir parçasıdr. Google Merchant Center ile birlikte kullanılır.
 • Copernica: Bu hem ürün bazında satış takibi hem de ürün bazında yeniden pazarlama şansı veren, AdWords ve Analytics ürünlerini tek bir merkezde toplayan bir çözümdür.
 • Shopify: Shopify e-ihracatçı dostu bir platformdur. Hem yerel ödeme sistemlerini destekler hem de kolay kullanımı ve uygulamaları, Amazon ve diğer entegrasyonları, InstaShop vb sosyal medyadan satış sistemleri ile tam bir platformdur.
 • Mollie: Mollie sizi Avrupa'da kredi kartı ve Paypal olmayan diğer %75 kullanıcıya ulaştırır. Avrupa'daki toplam kredi kartı sayısı Türkiyedekinden azdır.
 • Facebook/Instagram: Hem ziyaretçileri hem de onların satınalma davranışlarını ölçümlemek için vazgeçilmez bir ürün de Google Analytics E-Commerce kurulumudur.
 • Yerel gazete ve internet siteleri: Hem ziyaretçileri hem de onların satınalma davranışlarını ölçümlemek için vazgeçilmez bir ürün de Google Analytics E-Commerce kurulumudur.

Başarılı ve sonuç getiren bir çalışma için multi-channel bir yaklaşım, ve yerel bilgi ve alışveriş kültürünün kullanılması şarttır.

Bunun yanısıra, hem arama ağında hem de görsel ağlarda marka bilinirlik ve performans reklamlarını da e-ticaret siteleri için bir bütün olarak sunuyoruz.

Tamamlayıcı diğer bir üründe Sosyal Medya yönetimidir.

E-Ticaret Siteniz Burada Buyur

E-Ticaret Siteniz Burada Büyür

E-Ticaret Siteniz Burada Büyür

E-Ticaret Siteniz Burada Büyür

Markalar Burada Büyür

Markalar Burada Büyür

Yurtdışı Reklamlarınız İçin Digizoom

Yurtdışı Reklamlarınız İçin Digizoom

Digizoom E-Commerce kurulumları dynamic re-marketing, çapraz satışları artırıcı pazarlama teknikleri, e-ticaret sitenizdeki müşteri ve email verilerini kullanarak yeniden pazarlama teknikleri, yerleşim esaslı görsel kampanyalarla desteklenen ve bütün marketing alanlarını kapsayan bir çalışmadır.

Her bir E-Commerce pazarlama kanalını ve Digizoom olarak ne tür hizmetler sunduğumuzun detaylarına bakabilirsiniz. Digizoom olarak:

 • Bazı e-ticaret sitelerininin ROAS değerlerini %65 geliştirdik. Bazı e-ticaret sitelerini 8 kat büyüttük. Bazı sitelerin ise kurulumundan itibaren yönetiyoruz. Sizin için ne yapabileceğimizi anlatmak isteriz.
 • Müşterilerimizin reklam bütçesi üstünden değil, ürettiğimiz değer üzerinden ücretlendirme yaparız. KPI'ları sizinle şeffaf ve ölçülebilir olarak düzenler ve buna uygun medya planı oluştururuz.
 • Yeni siteler için marka yönetimi ve bilinirliği ile paralel bir performans marketing planı oluşturur ve yönetiriz.
 • E-Commerce analitik kurulumları yaparız ve hem sizin hem de bizlerin en değerli marketin verilerine ulaşmasını ve bunları kullanarak optimizasyonlar yapılmasını sağlarız.
 • Facebook ve Instagram'ıda gerekli e-commerce siteleri için kurar ve yönetiriz.
 • Sosyal Medya ve Google ile yapılan tüm çalışmaları, Analitik dahil bir yönetim raporlama paneli ile canlı olarak raporlama imkanı sunarız. Bu Google Data Studio ile yapılmaktadır.
ROAS

E-İhracat Klavuzu Bilgi ve Başvuru Formu

Öncelikle, eğer görmediyseniz Sorular ve Cevaplarla E-İhracat sayfamıza göz atmanızı öneririz.

Size elimizden geldiğince hızlı ve detaylı bilgi vermeyi çok isteriz. Sizde mesajınızda ne yapmak istediğinizi, nerelerde yapmak istediğinizi, varsa web sitenizi, şu an reklam çalışması yapıp yapmadığınız gibi detayları lütfen yazınız. Eğer web siteniz yoksa ürün ya da hizmetinizi, nerede yaptığınızı belirtiniz.

Google Shopping

Sevkiyat ve İadeler

E-İhracatın temel gereksinimlerinden birisi sevkiyat ve iade işlemlerinin yönetimidir. Bu hem en ucuz maliyetle müşteriye ürünü ulaştırmayı, hem en hızlı şekilde ulaştırmayı ve iade gerektiğinde de bunu aynı şekilde müşteriyi yormadan ve maliyetleri artırmadan yapmak için önemlidir.

 • STK Fulfillment Center
 • STK ve benzeri bir çok firma bu hizmeti vermektedir. Bu hem Türkiye'den AB'ye ve Rusya'ya stok yönetimini kolaylaştırmakta hemde hızlı sevkiyat ile dönüşümleri artırmaktadır.

Shipment and Returns

İadeler

Eğer sorun çıktığında kolayca iade edilebileceklerini bilseler kullanıcılar 4 kat daha fazla satın alma eğilimi taşıyorlar. (Digizoom A/B Test sonuçları).

Doğru Strateji İçin Doğru Ölçümleme

Lokal Ödeme Sistemleri

Unutmayın, kredi kartı ve PayPal ile Almanyanın %20'sine, Hollanda'nın %22'sine, Polonyanın çok küçük bir oranına ulaşırsınız. Bu İtalya, Fransa için farklı değildir. Kredi kartı ve PayPal ile Amerika ve İngiltere'de başarılı olursunuz ama ana kıta Avrupa için yerel ödeme sistemleri gereklidir.

Mollie Payment Systems

TrustPilot

Güvenli Site Değil, Güvenilir Site Satar

SSL bir e-ticaret sitesinin ve artık her sitenin ön şartıdır. Ancak güvenilir markalar gibi güvenilir sitelerde vardır ve bunların kullanıcı başına gelir dağılımı ciddi oranda fazladır. TrustPilot ve Digizoom Türk müşterilerinin güvenilir etiketi alması için birlikte çalışmaktadır.

Trust Pilot